Oct
04

Григор Димитров отново изпусна Цонга в Пекин

Григор Димитров изнесе много силен мач и в определени моменти надиграваше Цонга

Отново малко не достигна на Григор Димитров да се противопостави на Джо-Вилфрид Цонга в третия мач игран помежду им, този път в среща от първи кръг на турнира по тенис в Пекин с награден фонд 2.1 долара (категория АТР 500).
20-годишният българин загуби с 6:7 (5), 5:7, като имаше реална възможност да вкара мача в трети сет. Срещата продължи 1 час и 48 минути, в които  се игра един тайбрек, Григор направи един пробив и получи два, но пък отново събра аплодисментите на публиката за атрактивната си игра.

Още в първия гейм Григор пропусна две възможности за пробив след двойна грешка на Цонга, който се измъкна с бомбен ас.
Първата ракета на България продължи да е почти перфектен в своите подавания, но колкото и добре да играеше, нищо не можа спре сервисите на Цонга. При 5:5 французинът спечели на нула подаването си и Григор за втори път сервира за оставане в сета. Той се справи с гейм на нула и се стигна до тайбрек. До този момент Гришо бе спечелил 24 от общо 27 точки на свой сервис, или 89%.

В тайбрека Цонга поведе с минипробив, но Григор го върна и изравни за 4:4. Малко по-късно той изпрати форхенда си в мрежата при на пръв поглед елементарна ситуация. Това доведе до нов минипробив. При 6:5 Димитров изпрати бекхенд ретура си в мрежата и това сложи край на този толкова оспорван сет.

На старта на втория сет Димитров още не се беше съвзел от тайбрека и Цонга веднага се възползва, като направи пробив, а след това поведе и с 2:0. Григор също си взе подаването на нула с ас номер 4 в мача. Макар и трудно французинът продължи да води за 3:1, но точно тогава Григор взе втори пореден сервис гейм на нула, и то с ас, а после направи пробив и изравни за 3:3.

Играта продължи равностойно, дори беше много оспорвана, но за съжаление при 5:5 хасковлията направи няколко грешки, които в крайна сметка позволиха на Цонга да направи втори пробив. В следващия гейм световният номер 7 бе безпощаден и стигна до третата си победа над младия българин.

Следващият съперник на французина ще бъде представителят на домакините Цзе Чжан, който победи сънародника си Чже Ли с 6:1, 6:3 в мача между двамата участници с “уайлд кард”.

Димитров пък заработи 14 710 долара за участието си в основната схема, но няма да прибави точки към актива си за класацията на АТП, където е номер 70. През следващата седмица той е сред поставените в квалификациите за мастърса в Шанхай, а към този момент се намира на пет места от попадане в основната схема.

В друг мач от турнира руснакът Михаил Южний отстрани поставения под номер 4 Николас Алмагро (Испания) с 6:3, 6:2 само
за 69 минути. Във втория кръг Южний ще се изправи срещу друг испанец – Фелисиано Лопес.