»

Sep
14

Джокович триумфира на US Open

Новак Джокович US Open 2011Новак Джокович детронира Рафаел Надал и спечели първата си титла на US Open.

Световният №1 спечели и последния за сезона турнир от Големия шлем – US Open. Във финала той победи миналогодишния шампион Рафаел Надал с 6:2, 6:4, 6:7 (3), 6:1 след малко повече от четири часа игра в епичен двубой. Редица разигравания от мача несъмнено ще останат в спомените на всеки тенис фен.

Сърбинът демонстрира майсторска тактика и прецизност, с които доказа, че е най-добрият тенисист в момента. Той бързо възвърна самообладанието си, след като пропусна да реши всичко в тайбрека на третия гейм и стигна до крайния успех за четири часа и десет минути.

Това е първата титла за Джокович в Ню Йорк след два загубени финала, включително миналогодишния срещу Надал. Сърбинът спечели третия си трофей от Големия шлем за сезона след Australian Open и “Уимбълдън”.

“Наистина звучи нереално, чувството е феноменално. Имах невероятна година и продължавам в същия дух. Всеки мач срещу Рафа е голямо предизвикателство. Поздравявам го за силния турнир и си пожелавам още много тежки мачове между нас в следващите години.” заяви лидерът в световната ранглиста.

Надал (Babolat AeroPro Drive GT), отново не намери точния отговор как да преодолее Джокович. Испанецът загуби и шестия си финал за сезона срещу изместилия го от лидерската позиция в световната ранглиста тенисист.

“Разочарован съм, но той направи невероятни неща. Дадох най-доброто от себе си във всеки момент. Тези мачове са много тежки и довеждат тялото ти до лимита. Опитах се да играя лудо, но той винаги правеше отлични връщания. Това е тенис.”

Двубоят на централния корт започна с тенис на изключително ниво, което напълно подхождаше за двамата най-добри играчи в света през годината.

Въпреки всичките си усилия Надал не намери начин да спре сърбина. Той загуби първите два гейма, но се бори докрая и опита да се върне в мача с победа в тайбрека на третата част при свой сервис.

Джокович спечели следващите си две подавания, стигна до единайстия си пробив в мача, сервира за победата и коленичи на корта след уинъра, който му донесе първа титла в Ню Йорк.

Новак Джокович целува корта след спечелването на победната точка в мача срещу Рафаел Надал на US Open, 12 Септември 2011, Ню Йорк (Снимка: Clive Brunskill/Getty Images)

И двамата тенисисти показаха изключителна игра и направиха дълги разигравания, което държеше публиката в напрежение, но Джокович спечели всички ключови моменти.

В първите два сета Надал повеждаше с 2:0, но само за да бъде обърнат от Джокович и чудовищните му ретури право в краката на испанеца. Сърбинът затвори първата част в своя полза с шест поредни спечелени гейма и 53 минути игра, след което отново губеше с 0:2 във втората.

Той се върна с пробив след епичен трети гейм, който бе може би най-оспорвания и продължи цели 17 минути. Джокович поведе с 4:2, Надал изравни резултата – 4:4. Веднага след това обаче изигра слаб сервис-гейм, като допусна две грешки от форхенд. Джокович не изпусна шанса си и реализира нов пробив, който му даде възможност да сервира за спечелването на втория сет.

Невероятно оспорвана, третата част се игра цели 84 минути. И двамата противници направиха по три пробива, а Джокович имаше шанса да сервира за спечелване на мача. Той не успя да вземе тайбрека, но след 42 минути в четвъртия сет не остави никакви съмнения, че е най-добрият тенисист в света в момента.

Равносметката: Джокович допусна 51 непредизвикани грешки – с 14 повече от Надал, но записа и значително по-голям брой печеливши удари – 55 срещу 32 за испанеца. Надал направи повече двойни грешки (3), отколкото асове (2), докато Джокович записа 7 аса и само 1 двойна грешка в целия изтощителен и дълъг мач.

Шампионът Новак Джокович държи трофея заедно с подгласника си Рафаел Надал след финала на US Open 2011, 12 Септември 2011, Ню Йорк (Снимка: Clive Brunskill/Getty Images)