Jun
24

Ким Клайстерс спечели за първи път Australian Open

Белгийската Ким Клайстерс стигна до четвъртия си трофей от Големия шлем

Белгийката Ким Клайстерс спечели първата си титла от Australian Open. На финала тя победи с 3:6, 6:3, 6:3 китайката На Ли след малко повече от два часа игра.

Клайстерс стигна заслужено до четвъртата си титла от Големия шлем. Досега 27-годишната състезателка беше спечелила три пъти Откритото първенство на САЩ. Тя триумфира в Мелбърн от втория си опит. През 2004 г. загуби финала от сънародничката си Жюстин Енен.

Белгийката започна добре мача и с ранен пробив поведе с 2:0. Ли обаче показа борбения си характер, с който преодоля водачката в световната ранглиста Каролин Вознячки. Китайката веднага върна пробива и след това стигна до 4:3 в своя полза. Ли се възползва от непредизвиканите грешки на съперничката си и след третия си пробив стигна до 6:3.

Вторият сет продилжи по същия начин с неуверена игра на начален удар на двете състезателки. Клайстерс и Ли си размениха по два пробива още в първите четири гейма. Едва в петия Ли успя да вземе подаването си и поведе с 3:2. Белгийката заигра по-добре и взе следващите четири гейма. След 6:3 тя изравни резултата в мача.

Белгийката (вляво) позира с първата си титла от Australian Open

Reuters

В решителния сет Клайстерс поведе с 2:0, но този път задържа преднината си. В деветия гейм тя спечели подаването си на нула и стигна до първата си титла от Големия шлем в Австралия.

Клайстерс взе 2.2 млн. долара от наградния фонд и ще се изкачи до второто място в световната ранглиста. Ли получи чек за 1.1 млн. долара. Китайката пропусна възможността да донесе първата титла на Азия. В момента това е единственият континент, който няма шампион на сингъл в турнирите от Големия шлем.