»

Oct
30

Ли На победи Мария Шарапова в Истанбул

Ли На Babolat Pure Drive GTПобедителката от Откритото първенство на Австралия и Ролан Гарос Ли На започна с победа участието си на Шампионата на Женската тенис асоциация (WTA) в турския мегаполис Истанбул. В първия си двубой от “Бялата група” 29-годишната китайка преодоля Мария Шарапова след 7:6 (4), 6:4.

Това е и втора загуба за Шарапова, което я запрати на дъното на класирането. Рускинята, която пристигна в Истамбул с надеждата да измести Каролине Возняцки от върха на ранглистата, загуби първия сет в тайбрек.

Срещата започна по най-добрия начин за Шарапова, която направи пробив в петия гейм и успя да дръпне с 4:2. Китайката, обаче, върна брейка и след няколко гейма, в които двете взаимно се пробиваха се стигна до логичен тайбрек. В него рускинята поведе с 2:0, но след това азиатката бе пълновластна господарка на корта и след 7:4  Ли На Тенис ракета Babolat Pure Drive GT взе първия сет.

Още в третия гейм на втората част пред Ли се откри възможност за брейк и тя не не пропусна да се възползва, повеждайки с 2:1. В следващите минути Шарапова така и не получи шанс да върне пробива. В седмия гейм китайката нанесе своя удар и отново спечели сервиса на рускинята и преднина от 5:2. Бившата №1 в света не се предаде лесно и намали пасива си до 4:5, след което имаше три брейкбола за 5:5, но ги пропусна. Още в първия си мачбол Ли На сложи край на двубоя, записвайки първа победа в Истанбул.

Малко по-късно Шарапова заяви, че се отказа от турнира и няма да играе в последния мач от “Бялата група” срещу Виктория Азаренка. Тя ще бъде заместена от Марион Бартоли, която е първа резерва в състезанието.

“Възстановяването ми от травмата на глезена не вървеше с темповете, с които исках. След края на първия мач болката в глезена се появи отново.”

“Не ми се иска да поемам излишни рискове в края на сезона и за това реших да се оттегля от турнира. Нямах никакви очаквания от участието си тук, защото никога до сега не съм имала такава травма” – каза Шарапова по този повод.

На Ли раздава автографи и позира с деца в Yesilyurt Sports Club в Истамбул. Октомври, 2011 - Снимка: Matthew Stockman/Getty Images Europe