21

Надал победи Джокович и спечели шеста титла на Мастърс-а в Рим

Надал победи Джокович

Надал се върна на трона в Рим

Рафаел Надал спечели 49-ата си титла от АТП и стигна до рекорден 21-и трофей в турнирите от сериите “Мастърс”. С успеха си той се завърна на второто място в света, което само за една седмица заемаше Роджър Федерер.

“Кралят на клея”, както е известен испанският тенисист Рафаел Надал отново доказа огромната си класа и спечели за рекорден шести път Мастърс-а в Рим.

Испанецът Рафаел Надал спечели за шести път в своята кариера мастърса в Рим. Той победи със 7:5, 6:3 водача в световната ранглиста и миналогодишен шампион Новак Джокович и натрупа самочувствие преди “Ролан Гарос”.

По този начин Надал си гарантира, че на “Ролан Гарос” няма да срещне световния номер 1 преди финала. Освен това испанецът спечели втора поредна победа срещу Джокович, от когото беше загубил седем поредни финала, включително три от Големия шлем.

В италианската столица Надал записа поредното си изключително постижение на червени кортове. Той стана най-успешният тенисист в историята на турнира в Рим, като изпревари Крис Евърт, която има пет титли.

В двубоя с Джокович Надал показа позната си увереност, допусна много малко грешки и контролираше мача в по-голямата му част. При сърбина пък се видя старата слабост, когато играта му не върви, да се поддава на емоциите.

Той счупи една ракета и показваше нервност при всяка своя грешка и при ударите на Надал, които попадаха върху линията. Световният номер 1 направи цели 41 непредизвикани грешки и предаде мача, след като направи двойна грешка при мачбол.

Двубоят, който беше отложен с 24 часа заради дъжд, започна с леко предимство на Надал. Той получи две точки за пробив още в първия гейм, но ги пропусна. Все пак при 2:2 и сервис на Джокович испанецът успя да стигне до пробив.

Световният номер 1 обаче върна пробива още в следващия гейм. В тези геймове двубоят беше много равностоен и резултатът се запази равен до 5:5. Тогава Надал стигна до “скрит” сетбол при сервис на Джокович и след страхотно разиграване при мрежата направи втори пробив.

Петкратният шампион затвори сета при своето подаване и използва инерцията от спечелването му по най-добрия начин, за да пробие още в първия гейм на втория сет и да поведе с 2:0. След това Надал поддържаше аванса си.

При 3:5 Джокович сервираше за оставане в мача. Сърбинът обаче пропусна няколко точки за 4:5. Надал се справяше отлично в защита, пласира няколко много дълбоки удара и в крайна сметка стигна до мачбол. Нервите на Джокович не издържаха и той направи двойна грешка, с което сложи край на мача след 2 часа и 20 минути.