14

Надал спечели Ролан Гарос с победа над Джокович

Рафаел Надал Ролан Гарос

Надал спечели седма си титла от “Ролан Гарос” и задмина Бьорн Борг

Рафаел Надал задмина постижението на Бьорн Борг от шест трофея в Париж и стана вторият тенисист, който печели седем пъти един турнир от Големия шлем, след Пийт Сампрас, който направи това на “Уимбълдън”.

Рафаел Надал победи световния номер 1 Новак Джокович с 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 и за пореден път записа името си в историята на тениса. Испанецът триумфира с титлата от “Ролан Гарос” за рекорден седми път и се превърна в най-успешния играч, стъпвал някога на червени кортове.

Надал записа 52-ата си победа от 53 мача на “Ролан Гарос” и едва 26-годишен вече е спечелил 11 титли от шлема. Taка той се изравни с Борг и Род Лейвър, а пред него остават само Рой Емерсън (12), Сампрас (14) и Роджър Федерер (16).

Световният номер 2 спечели тазгодишния “Ролан Гарос” само с един загубен сет – във финала, като в седемте мача съперниците му спечелиха едва 53 гейма.

По пътя към трофея той даде само пет гейма на шестия в ранглистата Давид Ферер, четири на поставения под номер 13 Хуан Монако и 11 на един от най-големите специалисти на клей – Николас Алмагро.

Финалът с Джокович беше спрян в неделя при резултат 6:4, 6:3, 2:6, 1:2 след точно 3 часа игра, като двамата бяха спечелили по 15 гейма и по 97 точки. Битката между двамата беше подновена днес от 14,00 часа.

Надал влезе в историята с победа над Джокович за седмия си Ролан Гарос

Испанецът спечели “Ролан Гарос” само с един загубен сет – във финала, като в седемте мача съперниците му спечелиха едва 53 гейма.

Надал веднага успя да върне пробива изоставане за 2:2, след което двамата печелеха сервис геймовете си, без да дават точка за пробив пред съперника. Джокович обаче се пропука, когато имаше начален удар, за да вкара мача в тайбрек.

Световният номер 2 стигна до мачбол при 40:30, а сърбинът неочаквано направи двойна грешка точно в този ключов момент. Така след 3 часа и 29 минути игра Надал записа трета поредна победа срещу Джокович и общо 19-ата от 33 мача помежду им.

Големият проблем за сърбина в този мач беше както страхотният форхенд на Надал, така и прекалено многото грешки. Джокович завърши мача с 53 непредизвикани и 4 двойни грешки, докато Надал също направи 4 двойни, но непредизвиканите бяха само 29.

Изненадващо Надал превъзхождаше с малко съперника си при началния удар, с което за пореден път доказа израстването си в този компонент на играта. Испанецът направи 4 аса срещу 3 за Джокович и завърши с 53% спечелени точки при втори сервис срещу 44% за съперника.

Освен това Надал записа най-високата скорост на сервис в мача – 207 км/ч срещу 205 км/ч за световния номер 1. И двамата вкараха по 73 пъти първия си начален удар, като спечелиха по 45 точки от него.

В крайна сметка Надал реализира девет пробива от 17 възможности и завърши със 125 спечелени точки, докато Джокович проби седем пъти подаването на испанеца от 10 шанса и завърши с 9 спечелени точки по-малко.

Надал записа 52-ата си победа от 53 мача на “Ролан Гарос” и едва 26-годишен вече е спечелил 11 титли от шлема.

В неделя испанският тенисист започна по-добре и поведе с 6:4, 6:3 след близо два часа игра и взе добър аванс от 2:0 в третия сет, световният номер 1 направи страхотен обрат в случващото се на корта.

Сърбинът взе осем поредни гейма на Надал, за да спечели сета след 6:2 и да поведе с 2:0 в четвъртата част. Седемкратният шампион обаче показа признаци на подобряване на състоянието си, като взе сервис гейм с няколко много добри завършващи удара. Дъждът обаче не позволи доиграването на мача по програма.

Това беше второто прекъсване в неделния ден заради дъжда, след като това се случи при 5:3 в полза на Надал във втория сет. Иначе и трите сета се развиха по идентичен начин –  в началото  шампионът взимаше няколко гейма преднина, които Джокович съумяваше да върне.

При първия сърбинът навакса изоставане от 0:3 и два пробива, но отново загуби сервиса си за 3:4 и този път Надал се възползва от възможността да поведе. Във втория сет световният номер 2 поведе с 2:0, Джокович обърна до 3:2, но след това испанецът взе четири поредни гейма.

Джокович направи 53 непредизвикани грешки и допусна двойна грешка при мачбола за Надал