»

Sep
11

Надал срещу Джокович на финала на US Open

Рафаел Надал US Open 2011Надеждата на Анди Мъри да се класира на финала на Откритото първенство на САЩ бе разбита от Рафаел Надал. Така, утре вечер от 23:00 българско време, Джокович и Надал излизат в поредната битка помежду си, след като Ноле отстрани Федерер в един епичен петсетов сблъсък с 6:7 (7), 4:6, 6:3, 6:2, 7:5.

Световният №2 Рафаел Надал (Babolat AeroPro Drive GT) се класира за втори пореден финал на US Open и в понеделник ще защитава титлата си срещу Новак Джокович. Испанецът се наложи с 6:4, 6:2, 3:6, 6:2 над Анди Мъри за 13-ата си поредна победа в Ню Йорк след 3 часа и 24 минути игра.

Срещу Мъри испанецът изнесе пореден отличен двубой, макар да загуби първия си сет в Ню Йорк. Особено впечатляващ бе форхендът на Надал, който както обикновено бе основното му оръжие срещу шотландеца.

“В четвъртия сет си пролича, че Мъри имаше по-тежък мач в полуфиналите. Щастлив съм, че успях да спечеля и отново съм на финал.”

“Тази година нямам особен късмет срещу Джокович. Загубих 5 пъти срещу него. Надявам се, че публиката в Ню Йорк ще ми помогне.”

“Досега не съм намерил решение как да го победя. Ще опитам да бъда агресивен, и да направя силен мач”, заяви Надал.

В първия сет срещу Мъри, Надал постигна един пробив в началото и по шампионски го задържа до края за 6:4. Още при 2:2 във втория сет  пак проби и доста по-лесно от очакваното взе сериозна преднина от 2:0 сета след малко повече от час и половина игра.

Мъри започна да напипва ритъма си на игра. Той спря да прави грешки и започна да записва печеливши удари. След куп пропуснати възможности за пробив, най-после поведе с 2:0 в третата част. Надал бързо изравни за 2:2, но като цяло бе понижил нивото си на представяне. Така при 4:3 Мъри стигна до още един пробив и след това затвори с 6:3.

Анди Мъри US Open 2011Подемът на Мъри продължи и в началото на четвъртия сет, когато той имаше точка за пробив , но я пропиля и не получи повече шансове. Надал усети нерешителността на Мъри и много бързо го наказа с два пробива за 6:2.

Първата ракета на Великобритания пропусна възможността да участва на четвъртия си финал в турнир от Големия шлем. До този момент той има загуби в решаващите мачове на US Open през 2008 година, както и на Australian Open през 2010 и 2011 година.

Така за Надал предстои шести мач през годината срещу лидера в световната ранглиста Новак Джокович, който бе негов съперник в битката за трофея в Ню Йорк и през миналия сезон. Испанецът е загубил всичките пет предходни срещи, но все още има аванс от 16:12 в общата статистика между двамата. На твърди кортове Ноле води с 9:5.

Двамата тенисисти си оспорваха титлата и преди година в Ню Йорк, шампион стана Надал след успех с 3:1 сета. Тогава той оформи своя кариерен “Голям шлем”. Джокович има общо 2 загубени финала на US Open, след като отстъпи през 2007-а на Роджър Федерер (Wilson Six.One Tour BLX).

Ще пребори ли Надал комплекса “Джокович”, предстои да разберем.

“Просто ще се опитам да покажа моята си игра. Знам, че притежавам играта, с която да победя Надал. Доказах го през тази година и то на три различни настилки, така че вярвам, че имам добри шансове. Трябва да изляза на корта, вярвайки че мога да спечеля”, коментира Джокович предстоящия сблъсък.

Надал също е максимално амбициран да сложи край на серията загуби от Джокович.

Рафаел Надал ликува след победата си над Анди Мъри на US Open 2011, 10 Септември 2011, Ню Йорк (Снимка: Jared Wickerham/Getty Images)