Jun
24

Рафаел Надал се класира на шести финал на "Ролан Гарос"

Рафаел Надал ликува след успеха над Анди Мъри

Петкратният шампион Рафаел Надал премина с лекота през шотландеца Анди Мъри, за да се класира за шестия си финал на Откритото първенство на Франция по тенис.

Испанският номер 1 се наложи с 6:4, 7:5, 6:4 навръх 25-ия си рожден ден и при силен вятър на корт “Филип Шатрие”. Той очаква победителя измежду Роджър Федерер и Новак Джокович.

Въпреки че Надал може да загуби първото си място в световната ранглиста, той уверено върви към изравняването на рекорда на Бьорн Борг от шест титли в Париж. За Мъри, който направи най-доброто си представяне на “Ролан Гарос”, загубата от “Краля на клея” беше очаквана.

В мача, продължил 3 часа и 17 минути, вятърът беше важен фактор за играта на двамата съперници. Особено във втория сет той беше причината двамата полуфиналисти да правят серии от грешки, които според агенция Франс прес “се виждат нормално в женския тенис”.

Първите четири гейма отнеха 28 минути и изглеждаше, че сетът ще си замине след още 10, когато Надал поведе с 5:1. Но след това Мъри се върна в мача. Когато шотландецът беше на път да изравни на 5:5, но тогава испанецът натисна педала за успеха след 62 минути игра.

Във втория Мъри беше много активен, но Надал заложи на типичната си добра игра в защита, за да увеличи аванса си.

“Аз съм много щастлив да играя на финала на “Ролан Гарос” – най-важният турнир за мен за тази година”, каза Надал пред публиката на централния корт и падна на колене след победата си.

Надал успя да спаси 15 отг 18 възможности на Мъри за проби, докато взе шест от своите 13 възможности.

“Спасих много топки и като цяло направих добър мач с оглед на атмосферните условия и най-вече на вятъра”, каза световнят номер 1 Рафаел Надал в първото си интервю още на корта.

Рафаел Надал се изказа ласкаво и за своя днешен съперник на полуфинала: “Анди е фантастичен играч. Той направи добър мач и заслужава да спечели твърде скоро един Голям шлем”.