»

Sep
19

Сръбските волейболисти станаха европейски шампиони

Иван МилковичСърбия е новият шампион на Европа по волейбол за мъже. Сърбите триумфираха с шампионската титла, след като се наложиха над Италия с 3:1.

Сръбският национален отбор по волейбол, воден от Игор Колакович, стана европейски шампион за втори път. Иван Милкович и съотборниците му изиграха втори много силен мач и заслужено победиха с 3:1 (17:25, 25:20, 25:23, 26:24) Италия.

На 16 септември 2001 г. Югославия спечели за първи път златните медали от континенталното първенство. Тогава сърбите победиха с 3:0 Италия, а първенството беше в Чехия.

В първия гейм “Скуадра адзура” доминира на терена и го спечели категорично, но сърбите запазиха самообладание, спечелиха убедително втората част, а в следващите две показаха по-здрави нерви от италианците и се наложиха с минимални разлики, което обаче им бе достатъчно за златото.

Отборът на Колакович остана стабилен, докато емоциите в полето на Италия дойдоха в повече. Селекционерът на адзурите Мауро Беруто дори получи жълт картон при 17:15 за неговия отбор в третия гейм. Сърбите изравниха и след 23:23 успяха да вземат две поредни точки.

Иван Милкович е избран за най-добър волейболист на първенството. 32-годишният диагонал отбеляза 18 точки във финала при 46% успеваемост в нападение, а Никола Ковачевич добави 14 точки за сърбите. От състава на Италия топреализатор стана Кристиан Савани с 20 точки и цели 74% успеваемост в атака. Италианците превъзхождаха сръбския отбор във всички статистически елементи от играта, но допуснаха повече непредизвикани грешки, които им костваха титлата.

С бронз се окичиха поляците след победа с 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19) над считания за фаворит отбор на Русия.

Матей КазийскиНашите волейболисти се класираха на шесто място. Съставът, воден от Радостин Стойчев, постигна три победи и допусна две загуби. Капитанът Владимир Николов и съотборниците му отпаднаха на четвъртфиналите след загуба с 3:1 от Русия.

Вече са известни седем от 16-те състава за Евро 2013 – Дания, Полша, Русия, Италия, Сърбия, Словакия и България. Словаците станаха пети в крайното класиране, което беше направено на базата на представянето на отпадналите отбори в групите и на четвъртфиналите, без да се броят мачовете от плейофите.

Словакия събра осем точки, България – седем. Следват Франция с пет и Финландия с три.

За България победата на честта с 3:1 над Германия се оказа ключова. С нея националите добавиха три точки към актива си и извоюваха правото да играят директно на Евро 2013.

Матей Казийски обяви, че е оптимист за бъдещето на националния отбор по волейбол, въпреки че нашите останаха едва 6-и.

“Не мога да бъда доволен от крайното класиране в Чехия на европейското. Очаквахме да стигнем по-далеч, но трябва да се спомене, че се срещнахме в много ранна фаза с Русия, която е в страхотна форма”, каза “Еър Казийски”.

Сръбският национален отбор ликува след победата над Италия с 3:1. (Снимка: eventolive.it)