Aug
18

Федерер започна успешно защита на титлата в Синсинати

Федерер успя да прекъсне серията от две загуби срещу Дел Потро

Шампионът Роджър Федерер започна успешно защитата на своята титла на турнира от сериите “Мастърс” в Синсинати. Поставеният под номер 3 швейцарец победи с 6:3, 7:5 Хуан Мартин дел Потро от Аржентина.

Федерер очакваше труден двубой с бившия номер 4 в света, след като беше загубил последните два мача помежду им – финалът на US Open през 2009 г. и двубой от груповата фаза на финалния “Мастърс” турнир същата година. Въпреки това четирикратният шампион в Синсинати имаше проблеми само във втория сет и спечели срещата за 92 минути.

“Очаквах труден мач с Хуан Мартин по обясними причини. Срещата протече по-добре, отколкото очаквах. Изиграх фантастичен първи сет и много добър втори. Явно това беше достатъчно тази вечер”, сподели Федерер след победата.

Бившият номер 1 успя да забие 12 аса и спечели 83% от точките при свой първи сервис. Той направи по един пробив в двата сета от общо 8 възможности, които се откриха пред него.

“Мисля, че тази вече не позволих на съперника да покаже обичайната си игра. Условията тук предразполагат към много бърза игра и е доста трудно да намериш правилния ритъм, както на по-бавен корт. Тази вечер аз успях да намеря ритъма си, сервирах добре, взех правилните решения и се радвам, че победих”, каза още Федерер.

Мачът започна с бърза размяна на сервис геймове, като никой от двамата не стигна до точка за пробив. В четвъртия гейм Дел Потро имаше точка за изравняване на резултата, но допусна първа непредизвикана грешка и се стигна до равенство. В крайна сметка Федерер стигна до точка за пробив и се възползва, за да поведе с 3:1. До края на сета не се стигна до нови пробива. Двамата показаха стабилен сервис и дори не позволиха на съперника да получи възможност за пробив.

Втората част започна отлично за носителя на рекордните 16 титли от Големия шлем. Той поведе с 40:0 при сервис на Дел Потро. Аржентинецът спаси първите два, а при третия неговият съперник изпрати топката в мрежата. Последваха нови две възможности за пробив пред Федерер, но Дел Потро отново се справи и в крайна сметка успя да спечели гейма.

Това даде имуплс на 22-годишния аржентинец и в шестия гейм той стигна до първата си точка за пробив в мача. Федерер обаче успя да я отрази с ас и след нови два добри сервиса изравни геймовете – 3:3. Вторият сет вървеше към тайбрек, след като двамата печелеха с лекота подаванията си, но в 11-ия гейм Федерер стигна до решителен пробив.

При 30:30 Дел Потро допусна непредизвикана грешка и позволи на съперника да стигне до скрит мач бол, от който швейцарецът се възползва след чудесно стоп воле. В следващия гейм Федерер сервираше за спечелването на мача. Дел Потро успя да се добере до 30:30, но за повече нямаше сили и след форхенд в аут и удар в мрежата даде гейма, а с това и победата на световния номер 3.

“Чувствах се доста по-добре, отколкото очаквах да съм. Не усещам силна болка. Китката ми е добре и мисля, че съм готов да играя на всякаква настилка. Не е никак лесно за мен, но навлизам във форма и се надявам да съм готов за любимия ми турнир – US Open”, каза след срещата Дел Потро, който пропусна почти цялата 2010 г. заради травма в китката.

В следващия кръг Роджър Федерер ще се изправи срещу бившия номер 4 в света и финалист в Синсинати през 2007 г. Джеймс Блейк. 32-годишният американец преодоля без проблем Фабио Фонини от Италия с 6:4, 6:2.