»

Jan
20

Федерер победи Томич в Големия шлем

Швейцарецът Роджър Федерер надви Бърнард Томич с 6:4, 7:6(5), 6:1 в оспорван двубой от третия кръг на Australian Open, с което записа своята 250-а победа в турнири от Големия шлем.

Световният номер 2 срещна сериозна съпротива от представителя на домакините, но я преодоля и продължава напред без допуснат пробив в Мелбърн.

Фередер стартира перфектно и спечели подаването на своя опонент още в първия гейм. Той задържаше успешно сервиса си и при 5:3 изпусна три възможности да затвори частта с пробив, но въпреки това поведе в мача.

Вторият сет беше много оспорван, а рекордьорът по титли от Големия шлем можеше отново да пробие Томич при 1:1, 4:4 и 5:5. Австралиецът се защити успешно и вкара частта в тайбрек. В него представителят на домакините поведе с 5:3, но загуби следващите четири точки и вече изоставаше с 0:2 в срещата.

В началото на третия сет Томич се възползва от две двойни грешки на Федерер и получи първата си възможност за пробив. Силите му в срещата обаче стигнаха само до тук. Швейцарецът спечели подаването си, стигна до пробив, а с набраното темпо до края даде само гейм на своя съперник.

Успехът затвърди Федерер като рекордьор по победи в Големия шлем (250) и Australian Open, където е триумфирал 66 пъти. В четвъртия кръг той ще срещне канадецът Милош Раонич, който отстрани Филип Колшрайбер след 7:6(4), 6:3, 6:4.

Британецът Анди Мъри също преодоля третия кръг с успех над своя партньор в тренировките Рикардас Беранкис от Литва с 6:3, 6:4, 7:5. Олимпийският шампион се затрудни в началото на мача и нервите взеха връх.

Той трудно стигаше до разигравания за пробив и изкарваше своя гняв наяве между отделните геймове, но в крайна сметка успя да достигне до категорична и чиста победа. В следващата фаза поставеният под номер 3 в схемата Мъри ще срещне победителя от двубоя между французите Жил Симон и Гаел Монфис.

Изненадата на днешния ден в Мелбърн поднесе друг французин – Жереми Шарди, който елиминира Хуан мартин дел Потро. Шампионът от US Open през 2009 г. претърпя поражение с 3:6, 3:6, 7:6(3), 6:3, 3:6. В четвъртия кръг Шарди ще играе с италианеца Андреас Сепи, победил Марин Чилич в друг 5-сетов трилър с 6:7, 6:3, 2:6, 6:4, 6:2.

Жо-Вилфред Цонга също продължава напред, след като не остави никакви шансове на Блаж Кавчич при победата с 6:2, 6:1, 6:4. Следващият съперник на французина ще е неговият сънародник Ришар Гаске, победил Иван Додиг с 4:6, 6:3, 7:6, 6:0.