09

Федерер спечели Уимбълдън

Федерер спечели Уимбълдън и изравни рекорда на Пийт Сампрас от 7 титли в Лондон
;

Швейцарецът Роджър Федерер постигна обрат над Анди Мъри след 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 и спечели седмата си рекордна титла на “Уимбълдън” и 17-а в турнир от Големия шлем.

Третият поставен в схемаха в Лондон се завърна след слаб старт в мача и наложи доминацията си, за да се върне в понеделник на върха в световната ранглиста.

Със силната си игра Федерер уби надеждите на Мъри да стане първият британец, триумфирал с титлата на “Уимбълдън” от 76 години.

Шотландецът започна добре срещата, като спечели първия сет и контролираше втория. Тенденцията се задържа, докато неговият съперник не проби сервиса му в 12-ия гейм, с който изравни резултата.

В началото на третата част заваля дъжд, който прекъсна мача. След около 40 минути двубоят продължи под спуснатия покрива на централния корт на “Ол Инглънд клъб” и абсолютния диктат на Федерер.

Той направи решаващ пробив в маратонския шести гейм, а в четвъртия сет спечели подаването на своя съперник за 3:2. Швейцарецът си осигури победата при втория мачбол и след общо 3.24 часа игра изравни рекорда на Пийт Сампрас за най-много спечелени титли на “Уимбълдън”.

Мъри не успя да оправдае големите надежди към него за първа британска титла на “Уимбълдън” от 76 години

“Показах най-добрия си тенис в последните няколко мача, заяви Федерер след вдигането на трофея. – Няма как да съм по-щастлив. Страхотно е да съм отново тук като победител. Чудесно е пак да вдигна тази купа след 3-годишна пауза.”

Мъри прие емоционално загубата в първия си финал на “Уимбълдън” и думите трудно излизаха от устата му.

“Приближавам се все повече, каза британецът, за когото това беше трети загубен финал от Федерер в турнир от Големия шлем. – Поздравявам Роджър. Той се представи страхотно в турнира и не е толкова зле, като за 30-годишен.”

Представителят на домакините започна силно срещата и проби подаването на своя съперник, но той му отвърна подобаващо за 2:2. Федерер опита да притисне поставения под номер 4 в схемата. Това не даде ефект и в деветия гейм Мъри отново спечели подаването на швейцареца, преди да затвори сета в своя полза.

Любимецът на местната публика продължи да дирижира случващото се на корта, когато изведнъж Федерер се пробуди и изравни мача с пробив в 12-ия гейм на втория сет за 7:5. Дъждът се появи над корта при 1:1 в третата част и срещата продължи под затворения покрив.

След подновяването рекордьорът по титли от Големия шлем заложи на агресивната игра и нанесе своя решителен удар в шестия гейм. В този момент Мъри оказваше сериозна съпротива и при дългото разиграване на финалната точка спаси пет брейкпойнта, но Федерер оползотвори шестата си възможност и дръпна с 4:2. Швейцарецът умело пласираше асове и удари в близост и на линията, с които спечели частта и се приближи до титлата.

Представителят на домакините направи отчаян опит да се върне в мача със старта на четвъртия сет, но Федерер го проби за 3:2 с брилянтен бекхенд през целия корт. До края 30-годишният тенисист не пропусна открилата се възможност, задържа аванса си и с втория си мачбол триумфира за рекорден път на “Уимбълдън”.