30

Цонга обърна Федерер от 0:2 сета и е на полуфинал в Лондон

Цонга достигна полуфиналите на Уимбълдън за пръв път в своята кариера

Цонга достигна полуфиналите на “Уимбълдън” за пръв път в своята кариера

Французинът Жо-Вилфред Цонга отстрани шесткратния шампион на “Уимбълдън” Роджър Федерер и за пръв път в своята кариера ще играе на полуфинал в турнира. Поставеният под номер 12 тенисист губеше с 0:2 сета, но успя да се върне в мача и спечели след 3:6, 6:7(3), 6:4, 6:4, 6:4.

Двамата тенисисти изиграха много оспорван и динамичен мач, който продължи 3 часа и 8 минути. Цонга и Федерер заложиха изцяло на атакуваща игра, като завършиха съответно с 24% и 29% спечелени точки от ретур.

Французинът направи 63 печеливши удара и записа 18 точки директно от сервис. Световният номер 3 също не отстъпваше на своя противник, като завърши с 57 уинъра, включително 17 аса.

Мачът започна по-добре за Федерер, който се възползва от точка за пробив още в първия сервис гейм на Цонга. Това се оказа първата и единствената възможност за пробив, която швейцарецът получи през целия двубой. До края на сета двамата печелеха без проблем своите подавания и шесткратният шампион поведе в резултата след 6:3 гейма за 27 минути.

Цонга и Федерер продължиха да показват стабилен сервис и през втората част. Нито един от двамата не стигна до точка за пробив и сета влезе в решителен тайбрек. В него швейцарецът не остави никакви шансове на своя съперник, поведе набързо с 5:0 и след 7:3 го спечели.

Цонга, който отстрани Григор Димитров във втория кръг, не се предаде, въпреки изоставането с два сета. Третата част започна с бърза размяна на сервис геймове за 1:1, но в третия 19-ят в света стигна до две точки за пробив.

Федерер успя да ги отрази, но следващото разиграване отново беше спечелено от Цонга и той стигна до трети шанс за пробив. Последва дълбок бекхенд от 26-годишния французин, който съдията на стола отсъди в аут. Цонга се възползва от намесата на системата Hawk eye, която показа, че топката е хванала линията и осъществи пробив за 3:1. Той се оказа достатъчен за 12-ия в схемата и той намали резултата в сетовете след 6:4.

Сценарият се повтори и в четвъртия сет. Отново в третия гейм Цонга вкара в игра силния си бекхенд и поведе с 40:0 при сервис на Федерер. Швейцарецът се справи с първите две точки, но при третата възможност беше пробит, което се оказа решаващо за загубата на сета с 4:6.

Така вторият четвъртфинален сблъсък при мъжете влезе в последен пети сет. Този път Цонга проби Федерер още в първия гейм, а след това без проблем спечели подаването си за 2:0. Французинът не даде нито една възможност на своя съперник да върне пробива и стигна до крайния успех в мача след 6:4 в последната част.

За първи път в своята кариера Федерер загуби мач на турнир от Големия шлем, след като е повел с 2:0 сета. Освен това бившият номер 1 в света за втора поредна година отпада още в четвъртфиналите на “Уимбълдън”, след като миналия сезон загуби от Томаш Бердих.

Цонга пък за пръв път в своята кариера се класира сред първите четирите в най-стария тенис турнир. В спор за място на финала той ще се изправи срещу номер 2 в света Новак Джокович, който отстрани квалификанта Бернард Томич с 6:2, 3:6, 6:3, 7:5