Джокович спечели трета титла в Шанхай

Джокович спечели трета титла в Шанхай, девета за 2015 г. и 57-а в кариерата му

Reuters

Тенис ракети онлайн

Световният номер 1 Новак Джокович спечели 25-ата си титла от сериите “Мастърс”, след като постигна безпроблемна победа над Жо-Вилфред Цонга във финала в Шанхай. Сърбинът се наложи с 6:2, 6:4 само за 78 минути.

Джокович не загуби нито един сет и даде едва 25 гейма на съперниците в петте си мача по пътя към своята трета титла в Шанхай след 2012 и 2013 г. Toй не остави никакви шансове на Мартин Клижан, Фелисиано Лопес, Бърнард Томич и Анди Мъри, а във финала беше безкомпромисен и срещу Цонга.

Сърбинът загуби едва седем точки при свой сервис и единствено борбеността на французина при точките за пробив удължи двубоя. Цонга трябваше да спасява подаването си 13 пъти. Девет пъти успя, но четири пъти се пропука.

Джокович започна ударно мача и проби два пъти в първите геймове, за да поведе с 3:0. Цонга върна единия пробив за 1:3, но това се оказа единствената му възможност да вземе подаването на съперника в целия двубой.

Световният номер 1 веднага си върна аванса от два пробива, а след това пропусна три поредни възможности да спечели сета с 6:1. Все пак при свой сервис той не сбърка.

В началото на втория сет Джокович печелеше своите подавания на нула, а Цонга полагаше страхотни усилия в своите. Французинът спаси няколко точки за пробив, но се пропука при 4:4, което реши изхода на двубоя.

Джокович спечели петата си мастърс титла за 2015 г. след Индиън Уелс, Маями, Монте Карло и Рим, с което изравни постижението си от 2011 г. Освен това той се доближи само на два трофея от рекордьора в сериите “Мастърс” Рафаел Надал.

Сръбският тенисист спечели 57-ата си индивидуална титла като професионалист, което му отрежда десетото място във вечната класация. През този сезон трофеите му са девет, a oт 14 турнира през 2015 г. е играл 13 финала.

Джокович, който удължи серията си на 17 поредни победи във всички турнири, продължава да е неудържим на китайска земя – десет победи от десет финала.